Martine, jako mentor s námi jedeš už podruhé. Co je nového od březnového BeEager Campu, kterého ses zúčastnil?

Od té doby se událo spoustu nových věcí týkajících se obou našich firem. Nutno podotknout, že k lepšímu, a některé kroky, do kterých jsme se pustili, už ukazují výsledky.

Jak se teď vaší firmě teda daří? Zmiňoval ses, že jste léto využili k mírné restrukturalizaci…

Ano, ve společnosti webconsulting jsme restrukturalizaci provedli. V podstatě jsme se se dali do řešení procesního nastavení. Přenastavili jsme například proces reportování odvedené práce, který jsme do té doby neměli dobře nastavený. Vůbec jsme docela přehodnotili systém práce a postup obstarávání našich zakázek. A propustili jsme šest lidí.

Šest lidí? To je polovina personálu, ne?

V podstatě ano. Zajímavé ale bylo sledovat jeden z výsledků, který všechny tyto změny měly. Ve firmě ubylo sice šest lidí, ale obrat firmy zůstal stejný. Ale máme zhruba 150 000 měsíčně ušetřeno na mzdových nákladech. Takové ekonomické vyústění jsme ani nečekali. Tím, že jsme přenastavili procesy, jsme zajistili to, že stíháme stejné množství práce v méně lidech. Cítím ve firmě také větší pohodu. Současně navíc stíháme vyvíjet projekt pro naši druhou firmu, kde se specializujeme na tvorbu našich vlastních e-shopů. Ty budou spuštěny už v nejbližších dnech. Prostě jsem pochopil důležitost správného nastavení procesů ve firmě.

Proč jste se pustili zrovna do tvorby vlastních e-shopů?

Zkušenosti z minulosti nám ukázaly, že je to perspektivní, méně náročné na komunikaci s klienty, kteří ne vždy komunikují a spolupracují dle našich představ. Například když děláme pro někoho jeho web, kamenem úrazu je dodání textů na web. Klienti si často při své vytíženosti nenajdou čas, aby si sedli a sepsali vše, co na webu potřebují a chtějí mít. Takže provozování vlastních e-shopů je příjemná změna. Člověk tam přijde, prohlédne zboží, a buď koupí nebo nekoupí.

Jaké e-shopy to jsou?

V tuto chvíli máme v plánu 4 nové e-shopy. Jeden je zaměřen na prodej vybavení pro firmy ,od kancelářských potřeb přes nábytek až po manipulační techniku atd. Druhý  e-shop se nese v duchu vybavení domácností, hobby a zahrad. Třetí je zaměřen na sportovní potřeby a fitness, no a čtvrtý jsou chovatelské potřeby a krmiva.

Kdy plánujete tyto e-shopy naplno spustit? A všechny najednou nebo postupně?

Plánujeme je všechny spustit v průběhu října až listopadu.

Jak Vás vůbec napadlo zřídit vlastní e-shopy s takto vybraným zbožím?

Při výběru oblastí, na které budou e-shopy zaměřeny jsme se rozhodovali na základě konkurence na internetu, možností dodavatelů, poptávce na trhu po vybraném zboží atd. Ale když se na to podívám principielně, samotná náplň e-shopu není tak důležitá za předpokladu, že je po vybraném zboží na trhu alespoň trochu poptávka. Jde hlavě o způsob, jak e-shop provozuješ, jak řešíš internetový marketing a jakou zvolíš strategii.

Je možné se dneska ještě na tomto trhu chytit při zastoupení velkých e-shopových „gigantů“?

Z mých x-letých zkušeností si myslím, že se chytit lze. Nicméně je potřeba podnikání v oblasti e-commerce brát seriózně, mít promyšlenou strategii. Jako stejně důležité vidím také právě ty získané zkušenosti, které jsme získali už při dřívějším provozování našeho vlastního e-shopu, nejen v programování a provozování e-shopů našich klientů. Je potřeba najít si konkurenční výhodu a odlišit se od těch velkých zaběhnutých e-shopů. Jestli jsme ale uspěli, se mě zeptej po Vánocích 2014. Tehdy budeme vyhodnocovat úspěšnost těchto projektů.

Stíháš i odpočívat? Cestoval si například někde přes léto?

Samozřejmě práce je hodně, ale několik málo krátkých, přesto zajímavých dovolených, jsem si dopřál, ať už v Čechách nebo v zahraničí. Rád taky využívám víkendy pro různé výlety, kdy si člověk od práce odpočne. Nejraději mám ale low-cost aktivní dovolené zahrnující sport, poznávání přírody, místních obyvatel. Rozhodně nemám rád plácání se týden někde na jednom hotelu u moře.

Bereš si ze svého cestování i nějakou inspiraci pro své podnikání?

Jedna z mých letošních dovolených byl třeba pětidenní výlet na Ukrajinu, kde si člověk uvědomí, že Česká republika, byť na ni strašně nadáváme, není zas až tak špatná. Rozvinutost infrastruktury, koupěschopnost obyvatelstva, technologické možnosti atd. Spíše než kvůli inspiraci jsou pro mne dovolené důležité proto, že musí dokončit svou práci, než odjedu, a připravit firmu na to, aby fungovala nějakou dobu beze mne. No a po návratu mám zase chuť, energii a sílu se věnovat dalšímu rozvoji firmy a podnikání.

Martine, zatím díky a těšíme se na Tvé další povídání na BeEager Campu.

 Celý Martinův příběh nalezneš zde.