Kdy jsi poprvé začal přemýšlet nad tím, co děláš dnes?

V prváku, už po nástupu na Ostravskou univerzitu jsem věděl, že to nebude ono, a taky, že chci dělat něco na internetu. Začal jsem se mimo školu zajímat o další možnosti a narazil jsem na internetový marketing. Zjistil jsem, co vše je možné. Prostě mě to bavilo. Studoval jsem články, koukal na videa, sledoval osobnosti z ČR a uvažoval jsem do čeho píchnout.

Stíhal jsi to všechno při studiu na vysoké škole?

Vysoká mě nebavila a podle toho vypadaly i studijní výsledky ☺. Do druháku jsem se doslova doplazil. Začínal jsem mít vlastní affiliate weby, kde jsem psal články o příslušenství pro Apple.

Dokázal sis touto činností už nějak vydělávat?

Tentkrát jsem si myslel, že založím web, lidi tam příjdou a já pujdu do banky pro peníze. Zjišťoval jsem, co to vše obnáší. Učil jsem se, jak vytvořit web, z čeho a pak, jak tam dotáhnout lidi. Nějaké drobné z toho byly, ale o peníze nakonec nešlo.

Kdy přišel nějaký zlomový bod?

S nabídkou jet na Be Eager Camp. Zjistil jsem tam, že bych mohl a měl plánovat, co chci a budu dělat. Najednou jsem věděl, že škola bude definitivně ukončena a že nemá smysl. Navíc jsem od jednoho z mentorů, Martina Šlauera, dostal nabídku jít se k němu do firmy Webconsulting učit se weby a internetový marketing. Byla to příležitost, která se neodmítá. Získával jsem informace od odborníků a u toho si vydělával. Prošel jsem si všechny druhy online marketingu.

Jak se cítí vysokoškolský student, který ukončí školu ještě před bakalářem?

Bylo to to nejtěžší, co jsem musel udělat. Rodiče z toho nebyli nadšení, ale věděl jsem, že to jinak nepůjde a že to stejně nikdy nedodělám. Stále nemám dostudovaného ani bakaláře, ale nevadí mi to. Dneska vím, že to v mém oboru není potřeba. Navíc, nejvíce jsem se naučil v první firmě od kluka, co mě měl na starost a sám.

Čím vším sis jako zaměstnanec prošel a jak to hodnotíš?

Byl jsem ve firmě Webconsulting (firma byla v roce 2015 úspěšně prodána, pozn. redakce) a začal jsem PPC reklamou, o které jsem nevěděl vůbec nic. Už během zaučení jsem zjistil, že další věci zkoušet ani nechci. Zhruba po třech měsících jsem dostal možnost nastoupit na místo mého nadřízeného, který mě zaučoval. Byl jsem vhozen do vody, ale věděl jsem, že to zvládnu. Začal jsem chodit na schůzky a poznával vyjednávání a obchod. Do té doby jsem se scházel tak maximálně s profesory na vysoké škole ☺. Zjišťoval jsem, jak to chodí v businessu. Najednou jsem řešil nabídky a kompletní servis kolem PPC reklam. Hodnotím to tedy více než pozitivně. Trávil jsem tam veškerý volný čas – miloval jsem to!

jakub hermann 1

Jaké výhody jsi tedy viděl ve freelancingu?

Jít na volnou nohu pro mě snadné určitě nebylo. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli se přiklonit k nové pozici v jiné firmě, kde jsem dostal nabídku pracovat, nebo se osamostatnit. A to jsem měl dost svých vlastních klientů, kteří mě v té době uživili. Byl to velký krok v uvažování. Velkou hodnotou pro mě byla svoboda vybrat si, s kým budu a s kým nechci spolupracovat. Ačkoli i říkat NE jsem se musel učit … Na volné noze jsem si mohl zvýšit hodinovku. Začal jsem psát blog. Tvořit vlastní značku.

A jaký rozdíl vidíš dnes? Když bys měl srovnat zaměstnaní a práci na volné noze…

Na volné noze se dá vydělat více peněz, ale je to náročnější. Když jsem byl zaměstnaný, tak jsem nemusel řešit nějaké poptávky, nabídky, fakturace, účetní. Teď to řešit musím, a taky proto můžu více vydělat. Když si s klientem dnes nerozumím, tak můžu říct ne. V konečném důsledku jsem si také uvědomil, že spokojený klient je pro mne stokrát více, než zaplacená faktura. Dříve jsem si myslel, že budu více cestovat, ale zjistil jsem, že mě to nebaví a nomád ze mě nebude. ☺ Na volné noze si můžu budovat svou vlastní značku a to mě velmi baví. Můžu spolupracovat s více agenturami a učit se spíše jako partner, nemám názor jen od jedné firmy a můžu na věci nahlížet z různých stran.

Jak vypadá dneska Tvůj klient?

Ve většině případů je to e-shop, klient, který už má s PPC reklamou zkušenosti, ale není s tím úplně spokojený, protože nemá výsledky. Má na to finanční prostředky, jeho cíl je reálný a má stabilní podnikání (u e-shopu například skladová dostupnost). Důležité je, aby měl marži, aby měl s čím operovat. U placené reklamy to jinak nejde. Většinou jsou to větší a střední firmy.

jakub hermann 2

Kam směřuješ do budoucna? Zůstáváš u PPC reklamy?

Dneska už jen neklikám, ale i školím druhé. Ve firmách nebo i jednotlivce. Nedokážu jen sedět. Školení jsou pro mě vzpruha a baví mě víc. Plánuji i online kurzy. Do budoucna chci pak dělat z každého trošku a třeba mít i vlastní projekt nebo agenturu. To mě láká! Měl bych být více vidět – například na konferencích.V tomto roce však hlavně plánuji zaměřit se víc sám na sebe a stabilizovat současný stav. Více Vám rád povím na Campu.

Na co ještě se můžeme těšit na BeEager Campu?

Rád vysvětlím plusy i nebezpečí práce na volné noze nebo s online marketingem. Rád doplním informace k příběhu, jsem otevřený. Můžu dát tipy k aplikacím na cash flow. A hlavně, já se moc těším na všechnu tu pozitivní energii!

Děkuji, Jakube za Tvůj čas, taky se těšíme.

Dalšími mentory BeEager Campu v lednu 2016 jsou Lukáš Havlásek a Denisa Švecová.

-Regina Bednaříková-