Popsal by ses nám na úvod, Lukáši? Co bychom o Tobě měli vědět?

Kde začít? :) Devět let pracuji v ShopSys (dříve známé jako netdevelo s.r.o.), což je ostravská společnost, která patří mezi přední české shopdevelopery. Začínal jsem zde brigádně už jako student vysoké školy. Tenkrát nás bylo pár, dneska máme okolo padesáti zaměstnanců a posledních pět let jsem v pozici provozního ředitele, mám tedy na starosti chod firmy jak po stránce projektové tak té interní a personální. Mimo práci mám rád cestování „na vlastní pěst“ a poznávání cizích kultur.

Chtěl jsi vždycky zastávat manažerskou pozici?

Je fakt, že už od střední školy mne zajímala oblast projektového řízení a chtěl jsem se jí v budoucnosti věnovat, to také ovlivnilo obor, který jsem si později vybral na vysoké škole. Nikdy jsem nad tím ale nepřemýšlel tak, že bych chtěl být manažer, přirozeným průběhem jsem se do této pozice nakonec dostal.

Najdi Lukáše aneb tým ShopSys

Najdi Lukáše aneb tým ShopSys

Udělal by jsi něco ve své dosavadní kariéře jinak, pokud bys věděl to, co víš dnes?

To je složitá otázka. Mnohokrát si člověk řekne, že mohl nějakou situaci vyhodnotit jinak nebo se jinak rozhodnout. Na druhou stranu si myslím, že nás dotvářejí a posouvají hlavně naše zkušenosti, ty špatné možná i více než dobré. Proto bych asi neměnil a prošel si i těmi věcmi, které se na první pohled mohly zdát nepříjemné.

Kromě toho, že jsi provozním ředitelem společnosti ShopSys, jsi také spoluorganizátorem konference Barcamp v Ostravě. Jaký to má pro Tebe význam a jak vnímá tuto Tvou další roli okolí?

Ostravský BarCamp je pro mne srdeční záležitost z několika důvodů. Ostravu mám rád a vyrůstám tady odmala, myslím, že má obrovský potenciál. Všechny akce, které sem přivedou na jedno místo schopné a talentované lidi s podobnými zájmy, jsou velmi přínosné. Ostravský BarCamp dává možnost studentům, freelancerům i zaměstnancům z různých oborů okolo internetu, marketingu a IT vidět zdarma přednášky, které jim mohou pomoci se posunout dále v jejich práci i zájmech. Navíc je to skvělé místo pro setkávání lidí a sdílení zkušeností. Myslím, že mé okolí si už zvyklo, že koncem roku, jak se BarCamp blíží, se mnou trochu přestává být řeč a večery věnujeme spolu s kolegy přípravám. :-) Podle reakcí lidí jsem však přesvědčený o tom, že se jim tato akce líbí a má smysl.

 lukas-havlasek bar camp

Hovoří se o Tobě ve spoustě článků a rozhovorů. Co tomu nejvíce přispívá?

Myslím, že taková spousta jich zase nebyla. :-) Roli může hrát to, že se snažíme sdílet zkušenosti a čerpat inspiraci, a proto je o nás občas slyšet. Dále bych řekl, že tomu může přispívat obor, ve kterém se ShopSys pohybuje. E-commerce je v růstu a o internetovém obchodování bude slyšet i nadále čím dál tím víc. A to i v oblastech, na které dnes nejsme zvyklí.

Tvojí hlavní pracovní náplní je dnes práce s týmem. Kam by ses chtěl dále posouvat?

Náš tým je čím dál tím větší, stejně jako projekty, které pro naše zákazníky realizujeme. Ve vedení lidí i projektů je stále co zlepšovat a je to běh na dlouhou – možná i nekonečnou – trať. Budu rád, když kolem sebe vytvořím skupinu lidí, kteří budou schopni mne plně zastoupit a budu mít tak prostor na další posouvání věcí kupředu. Zastávám názor, že schopný manažer je ten, který dokáže zaběhnout svůj tým tak, aby fungoval i bez jeho větších zásahů. Správná týmová dynamika a myšlení ve většině případů bývá efektivnější než jednotlivec.

O tom, že výsledky se dostaví, když děláte věci poctivě a s rozumem si můžete dále přečíst v článku o Lukáši Havláskovi na MladýPodnikatel.cz .. Dále můžete Lukáše vidět v krátkém rozhovoru před jeho vystoupením na Patriotech MSK nebo se dozvědět více o jeho práci v příspěvku z Barcampu z roku 2014.

Děkujeme za Tvůj čas, Lukáši a už se moc těšíme na Camp!

- Regina Bednaříková -

Dalšími mentory BeEager Campu v lednu 2016 jsou Denisa Švecová a Jakub Herrmann.